KOŞU ÇEŞİTLERİ

KOŞU ÇEŞİTLERİ

Şartlı Koşu 

Belirli dönemlerde kazanılan koşunun sayısı, ikramiye tutarı gibi atların koşulara kayıt olma ve katılma şartlarının önceden belirlendiği koşuyu ifade eder.

Handikap Koşusu
Bir koşudaki atların kazanma şanslarını eşit kılmak için taşıyacakları farklı ağırlıkların, handikaperler tarafından verilmiş olan puanlara göre ayarlandığı koşuyu ifade eder. 

Açık Koşu
Taksit ve kaydiye toplamının birincilik ikramiyesine eklendiği koşuyu ifade eder

Maiden Koşu
Hayatında hiç koşu kazanmamış atların katıldığı koşuyu ifade eder.
Maiden ingilizcede tecrübesiz anlamına gelir. Maiden koşuda adını burdan almaktadır.

Şartlı Koşu
Belirli dönemlerde kazanılan koşunun sayısı, ikramiye tutarı gibi atların koşulara kayıt olma ve katılma şartlarının önceden belirlendiği koşuyu ifade eder.

Satış Koşusu
Yalnız satılık atların katılabileceği koşuyu ifade eder.

Vadeli Koşu
Yıllık yarış programlarında ayrıntıları belirtilen uzun, orta ve kısa vadeli koşu olup, koşunun özel şartlarında o koşunun yapılmasından belirli bir süre önce kayıtlarının yapılması, taksit veya taksitlerinin ödenmesi öngörülen ve kaydiyeler, varsa taksit veya taksitler toplamının birincilik ikramiyesine eklendiği koşuyu ifade eder.

L)      8-9 şartlı, 18, 23, 24, 25 Handikap koşuları Listed koşuyu ifade eder.
(E)     Yalnız erkekler kaydedilir.
(D)    Yalnız dişiler kaydedilir.
(Y)     Yalnız jokey yamaklarının bineceği koşudur.
(KV)   Kısa vadeli koşunun kaydı

Kısa Vade koşular kendisi arasında 4 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.Kısa Vade 6-7-8-9 şeklinde koşulmaktadır.
bu koşulara katılmak için gerekli şartlar ve bilgiler ;

Kısa Vade 6 :

Kazançları 190 bi TL yi geçmemiş yarış atlarının katılabildiği bu koşularda ; 162 bin TL den fazla kazancı olan atlara 3 kilo ağırlık verilir , 143 bin TL li geçenlere 2 kilo ağırlık koyulur.87 bin TL den az kazancı olanlardan 3 kilo eksiltilir,47 bin TL yi geçmeyenlerden ise 4 kilo indirilmektedir.

Kısa Vade 7 :

Kazandıkları miktar 225 bin TL yi geçmeyen yarış atlarının katıldığı koşulardır.Kazandıkları miktar 192.000-TL.yi geçenler 3 kilo, 169.000-TL.yi geçenler 2 kilo fazla ağırlık ile koşarla. Kazançları 102.000-TL.yi geçmemiş atlardan 2 kilo,78.000-TL.yi geçmeyenlerden 3 kilo., 56.000-TL.yi geçmeyenlerden 4 kilo indirilmektedir.

Kısa Vadeli 8/S :
Cari yıl içinde Grup 1’de bir ya da Grup 2’de iki ya da Grup 3’de üç koşu veya Grup 2‘de bir ve Grup 3’de iki koşu kazanan atlar katılamaz.
Kısa Vadeli 9/S :

Cari yıl içinde Grup 1’de bir, Grup 2’de iki koşu kazanan atlar kaydedilmez. Grup 2’de kazanılan koşu için 2 kg eklenir.